Ciekawostki o Kołobrzegu

Kołobrzeg, to jedno z najpiękniejszych miast niezwykle chętnie odwiedzane przez turystów. Jest tu mnóstwo plaż, atrakcji, zabytków, sklepów i restauracji. Można tu dostać najlepsze w Polsce świeże ryby, unikatową biżuterię z bursztynem i niecodzienne zabawki dla dzieci. W gąszczu informacji o Kołobrzegu, warto poznać niezwykłe ciekawostki dotyczące tego miasta – a może uda Wam się zabłysnąć wiedzą na wycieczce z rodziną?

Ciekawostki o Kołobrzegu

1. W jednym z Kołobrzeskich muzeów znajduje się największy w całej Europie mierzący, aż jeden metr i dwadzieścia centymetrów miecz ryby piły. Znajduje się on w Muzeum Minerałów i jest prawdziwą ciekawostką, gdyż przeważnie miecze tego gatunku ryb mają zaledwie dwadzieścia do trzydziestu centymetrów.

2. Kołobrzeg kojarzy nam się wyłącznie z morzem, portami i rybakami, jednak jest to też miasto górnicze. Oczywiście nie ma tu kopalni węgla, natomiast znajduje się kopalnia borowiny. Jest to rodzaj torfu o niezwykłych walorach leczniczych, który wykorzystywany jest przez mieszkańców i turystów do kąpieli borowinowych i okładów.

3. W Kołobrzegu znajduje się źródło solankowe. To woda o sześcioprocentowym stężeniu chlorku soli wykorzystywana do zapraw, picia i kąpieli.

4. Kołobrzeg ma niewiele ponad dwadzieścia pięć kilometrów kwadratowych wielkości, co plasuje go na dwieście siedemnastej pozycji na liście miast Polski biorąc pod uwagę całkowitą powierzchnię.

5. W jednym z lasów blisko Kołobrzegu rośnie osiemset letni dąb. Jest starszy nawet od rozsławionego dębu Bartek, który ma niecałe siedemset lat.

6. W Kołobrzegu znajduje się największa muszla spośród wszystkich w Polsce. Pochodzi ona od gatunku największego małża na świecie – Przydacznia Olbrzymia żyjąca w Pacyfiku oraz w Oceanie Indyjskim. Można ją obejrzeć w Muzeum Minerałów, mieszczącego się w podziemiach Kołobrzeskie Latarni Morskiej.

7. W Kołobrzegu znajduje się wyjątkowo dużo atrakcji dla dzieci (Muzeum 6D, Park Rozrywki Pomerania, Aquapark, sale zabaw, Kino 8D, Ukryta Kraina, Miasto Myszy) i wiele, wiele innych.

8. Kołobrzeg, ma status Uzdrowiska. Granice miasta wyznaczając granice terenów uzdrowiskowych.

9. W Kołobrzegu znajduje się port Wojenny, gdzie stoją niezwykle ciekawe kutry wojskowe, których rolą jest ratowanie ludzi i okrętów mających problemy na pełnym morzu.

10. W Kołobrzegu znajduje się niezwykle ważny dla całej Polski Port Handlowy, gdzie rocznie dokonuje przeładunku przynajmniej około stu statków.

11. W Kołobrzegu jest kilka statków umożliwiających żeglugę po Bałtyku.

12. Z Kołobrzegu można popłynąć statkiem na wyspę Bornholm.

13. Główna plaża przy molo jest monitorowana. Rejestrowany przez nią obraz można oglądać przez internet.

14. W sezonie można spotkać w Kołobrzegu niezwykłego pana z katarynką, który ma wytresowane żywe papugi. Turyści mogą dawać dla papug monety, które są przez nie wrzucane do garnuszków.

15. Jeden z odcinków Kuchennych Rewolucji był przeprowadzony w Kołobrzeskiej restauracji dawniej zwanej Figa z makiem, dziś Ryba z Ikrą.

16. Na Kołobrzeskich plażach (szczególnie zimą) można znaleźć ogromne ilości zwierząt. Są to głównie przeróżne gatunki ptaków.

17. Wiele Kołobrzeskich restauracji ma kąciki do zabaw dla dzieci. Dlatego miło jest przychodzić do nich całą rodziną.

18. Kołobrzeskie porty są odpowiedzialne za sześćdziesiąt procent całkowitych połowów z morza Bałtyckiego w Polsce.

19. Wielu ludzi myśli, że do Kołobrzegu warto przyjeżdżać tylko latem, jednak zimą jest tu mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

20. Marina Solna, to ogromny port dla jachtów. Poza miejscem postojowym jest tu możliwa naprawa jachtu, przyłącze do prądu i wody, odbiór nieczystości itp.

21. Molo Kołobrzeskie jest pięknie oświetlone, co sprawia, że wieczorne spacery tu są romantyczne i bajkowe.

22. Kołobrzeski skwer powstał w miejscu dawnych, starych budynków, gdyż te zostały zniszczone podczas wojny.

23. W Kołobrzegu znajduje się dużo pięknych ścieżek i szlaków rowerowych. Łączna długość wytyczonych rowerowych szlaków to ponad sto czterdzieści kilometry.

24. Przed Kołobrzeskim Ratuszem stoi przedziwny pomnik symbolizujący kulę ziemską. Został wykonany z granitu, ma ogromną masę, a nawet małe dziecko może nim poruszyć. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych łożysk wodnych.

25. W Kołobrzeskiej katedrze znajduje się niezwykły zabytek – siedmioramienny gotycki świecznik. Kandelabr jest ogromny, jego rozpiętość ramion wynosi prawie cztery metry.

Jak widać Kołobrzeg jest niezwykłym miastem, gdzie można nie tylko pływać i opalać się na plaży, ale też cieszyć się całym bogactwem atrakcji, chłonąć jego ciekawą historię i cieszyć się niezwykłym smakiem świeżych ryb prosto z morza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *