Latarnia w Kołobrzegu
Najbardziej rozpoznawalna atrakcja Kołobrzegu – Latarnia Morska
Latarnia Morska w Kołobrzegu wywiera na odwiedzających ogromne wrażenie. Jest ogromną, monumentalną budowlą zbudowaną z cegieł, otoczoną murem, a nocą podświetla ją światło. Co kryje się w jej wnętrzu i w pobliżu niej? Co roku tę tajemnicę pragnie odkryć tysiące turystów tłumnie odwiedzających Kołobrzeg.
Latarnia w Kołobrzegu
Latarnia powstała w siedemnastym wieku, później była wielokrotnie przebudowywana, aż w 1945 roku zbudowano jej dzisiejszą wersję na części osiemnastowiecznego fortu. Wzniesiono ją na wysokość 26 metrów nieopodal brzegu Morza Bałtyckiego w samym centrum Kołobrzegu. Zasięg światła latarni określony jest na prawie 30 kilometrów. Dziś jest cennym zabytkiem i chętnie odwiedzaną przez turystów atrakcją. Można wchodzić na sam jej szczyt po 109 -ciu stopniach i podziwiać piękne widoki na park nadmorski, morze, port i miasto. W letnim sezonie latarnia jest otwarta do późnego wieczora. Bilety wstępu kosztują zwykle poniżej 10 złotych, a małe dzieci wchodzą za darmo. Latarnia zachowała nadal swoją funkcję nawigacyjną, jest punktem widokowym, pomnikiem ku czci poległych walczących o wyzwolenie Kołobrzegu, a w jej wnętrzu i wokoło niej znajduje się mnóstwo atrakcji dla całej rodziny.
Atrakcje w Latarni Morskiej i w jej pobliżu
W Latarni Morskiej oprócz wspaniałego punktu widokowego znajduje się tawerna (restauracja), gdzie można spożyć posiłek i chwilę odpocząć. Kolejna sala, tym razem w podziemiach budynku została przeznaczona na Muzeum Minerałów. Można tu obejrzeć minerały i kryształy z całego świata. Mienią się one wszystkimi barwami tęczy, zachwycają blaskiem i rozmiarami. Kilka drogocennych kryształów można zabrać ze sobą do domu, gdyż przy wyjściu z wystawy znajduje się niewielki sklepik pełny nietuzinkowych pamiątek. Znajduje się tu również sala dydaktyczna, gdzie można przeczytać o najważniejszych faktach z historii Latarni Morskiej i fortu.
W pobliżu Latarni Morskiej znajduje się wiele ciekawych atrakcji, nie można ich ominąć, szczególnie jeśli podróżujemy z dzieckiem. Kilka kroków od Latarni Morskiej znajdują się dwa niesamowite obiekty, które trzeba zobaczyć: Miasto Myszy i Ukryta Kraina, a 10 minut spacerem znajduje się Muzeum 6D. Równie blisko jest Pomnik Zaślubin z Morzem, nowoczesny port, odbudowany falochron i piękna plaża. Tak ogromne nagromadzenie atrakcji w jednym miejscu sprawia, że jest to jedno z najbardziej lubianych miejsc przez turystów.
Na zwiedzanie Latarni Morskiej w Kołobrzegu i okolicznych atrakcji najlepiej przeznaczyć sobie kilka dni. W Mieście Myszy mamy szansę obejrzeć niezwykłą wystawę z żywymi okazami myszy przeróżnych ras. Są one umieszczone w specjalnie przygotowanej scenerii, dzięki czemu możemy wykonać im niesamowite zdjęcia, polubić te małe zwierzątka, poobserwować ich interakcje i nauczyć się wiele o ich życiu. Równie ciekawą, edukacyjna i rozwijającą wyobraźnię rozrywką dla całej rodziny jest Ukryta Kraina. Można tu przy pomocy otrzymanej przez nas różdżki ożywiać otaczający nas świat. W Muzeum 6D natomiast świat po prostu sam się ożywia. Przechadzamy się korytarzami ozdobionymi obrazami wykonanymi techniką 3D. Tego typu rozrywki absorbują wszystkie zmysły, rozwijają wyobraźnie i przenoszą nas w zupełnie inny świat.
Jak widać Latarnia Morska w Kołobrzegu to niezwykłe miejsce, wokoło którego powstało mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Warto pamiętać, by zwiedzając Latarnię koniecznie zobaczyć je wszystkie. Wszystkie są całoroczne, dlatego zarówno latem, jak i zimą warto przyjechać do Kołobrzegu. W pochmurne dni trzeba koniecznie odwiedzać Ukrytą Krainę, Kino 6D i Miasto Myszy, w słoneczne falochron, molo i port, a Latarnię Morską zawsze, gdy tylko przyjedziemy do Kołobrzegu.
Dodaj komentarz