Czym dojechać do Kołobrzegu?
Trzy letnie kąpieliska morskie, ponad 20 ośrodków uzdrowiskowych, źródła wody mineralnej, solanki i pokłady borowiny, liczne hotele ze SPA i basenami oraz bogata oferta kulturalna – wszystko to powoduje, że Kołobrzeg jest celem wakacyjnych wyjazdów dla wielu osób. Atrakcje dla siebie znajdą tu zarówno dzieci, odwiedzające chętnie takie miejsca, jak Miasto Myszy, Ukrytą Krainę czy Muzeum 6D – Maszoperię, jak i dorośli – wielbiciele przyrody, którzy mogą wybrać się na spacer Aleją Platanów lub wycieczkę rowerową po Ekoparku Wschodnim. Sieć malowniczych ścieżek prowadzi tutaj brzegiem morza, przez lasy, torfowiska i bagna pozwalając na urządzenie sobie wspaniałego spaceru bądź rowerowej przejażdżki. W Kołobrzegu nie brakuje też ciekawych architektonicznie zabytków, jak gotycka bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy przypominający średniowieczny zamek ratusz. Jeśli planujemy podróż do Kołobrzegu i wypoczynek nad polskim morzem, warto wiedzieć czym można dostać się do tego miasta.
Jak dostać się do Kołobrzegu pociągiem?
Dworzec kolejowy w Kołobrzegu to najczęściej ostatnia ze stacji na trasie pociągów jadących na polskie Wybrzeże i jednocześnie regionalny punkt wyjazdowy, z którego można dotrzeć do takich miast, jak Koszalin, Szczecin, Gdańsk, Łódź, Poznań czy Wrocław. Do Kołobrzegu dojedziemy z Warszawy, a podróż pociągiem zajmie nam osiem godzin. Od kwietnia 2016 roku uruchomiono połączenia pociągami Pendolino, które jadą z Krakowa, przez Warszawę Malbork, Trójmiasto, Słupsk oraz Koszalin. Dzięki temu znacznie skrócił się czas dojazdu z Krakowa do Kołobrzegu, który zajmuje obecnie ok. 8,5 godz. Najdłuższą drogę pociągiem mają do pokonania natomiast mieszkańcy Wrocławia, którzy muszą przesiadać się z pociągów Intercity do pociągów regionalnych, np. na stacji Goleniów lub Piła Główna, co zajmuje nawet do 9 godzin. Najszybsze połączenie z Wrocławia do Kołobrzegu bez przesiadek, pociągiem Intercity, zajmuje nieco ponad 7 godzin. Warto jednak dużo wcześniej zarezerwować na niego bilet z miejscówką, zwłaszcza jeśli wybieramy się nad morze z dziećmi i do tego w sezonie letnim. Chętnych jest bowiem w tym czasie zdecydowanie więcej niż miejsc.
Dojazd do Kołobrzegu autobusem
Wiele osób współcześnie decyduje się na dojazd nad morze autobusami, które często oferują dużo wygodniejsze warunki jazdy i potrafią dotrzeć na miejsce szybciej niż pociągi. Dworzec autobusowy w Kołobrzegu mieści się tuż obok dworca kolejowego, przy Alei Kolejowej 6, dzięki czemu w łatwy sposób możemy stamtąd dostać się do naszego miejsca noclegowego. Bezpośrednio kursują do Kołobrzegu autobusy z takich miast, jak Kraków, Katowice, Poznań czy Warszawa. Z Warszawy dojedziemy do Kołobrzegu autobusem najkrócej w około 6 godzin, a najdłużej w ok. 10 godzin. Zdecydowanie dłużej trwa podróż z Krakowa, zajmująca co najmniej 8,5 godz. czy Katowic. Podróżni ze Śląska docierają nad morze w ponad 11 godzin. Jest to jednak dość tania opcja dla podróżnych, których może ograniczać budżet, dlatego w podróż autobusem do Kołobrzegu często wybierają się rodziny, które nie poruszają się własnym środkiem transportu.
Jak dotrzeć do Kołobrzegu samolotem?
Portem lotniczym położonym najbliżej Kołobrzegu jest Szczecin Goleniów, znajdujący się ok. 100 km od tego miasta. Realizowane są na nim połączenia lotnicze z Warszawą, a także z Anglią, Irlandią czy Norwegią. Z lotniska do centrum Szczecina można przejechać regularnie kursującymi pojazdami przewoźnika TwójBus24. Ze Szczecina natomiast do Kołobrzegu można dojechać z kolei szynobusem.
Dojazd do Kołobrzegu samochodem
Wiele osób decyduje się na dojazd do Kołobrzegu własnym autem. Jest to obecnie najwygodniejszy środek transportu zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi, które często wybierają Kołobrzeg jako swój cel na wakacje. W zależności od tego, z którego miasta wyruszamy, podróż może zająć nam ok. 6 do 9 godzin. Podróżując z Warszawy do Kołobrzegu, najczęściej wybieraną trasą jest tzw. krajowa „dziesiątką”, którą jedziemy ponad 559 km. Z Krakowa do wyboru mamy trzy alternatywne trasy, które można wybrać po przejechaniu autostradą A4 do Wrocławia, a następnie kierując się przez Niemcy, przez Zieloną Górę, Gorzów Wielkopolski i Szczecin lub przez Wrocław, Poznań, Piłę i Koszalin. Ostatnia z tras polecana jest dla rodzin z dziećmi, które i tak muszą po drodze zrobić kilka przystanków, a przy okazji pokazać najmłodszym atrakcje znajdujące się w miastach na trasie. Najszybsza, paradoksalnie, jest trasa przez Niemcy. Choć ma aż 880 km, pokonywana jest najsprawniej dzięki autostradom, którymi głównie się po niej poruszamy.
Niezależnie od tego, jaki środek transportu wybierzemy, aby dojechać do Kołobrzegu, miasto nas nie zawiedzie. Dzięki doskonale przygotowanej bazie turystycznej, licznym atrakcjom dla gości i szerokiej, piaszczystej plaży spędzimy tu z pewnością udany urlop.
atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu