Wyjazd do Kołobrzegu wnuków z dziadkami. Czy to dobry pomysł?

Dziadkowie kochają swoje wnuczęta bezgranicznie. Letni czy zimowy sezon urlopowy i wakacje to idealny czas, aby mogli spędzić nieco więcej czasu razem. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie wspólnych chwil i wyjazdu dziadków i wnuków na wspólne wakacje, aby były one przyjemne, radosne i pozostawiły w pamięci wszystkich uczestników tylko pozytywne chwile i fantastyczne wspomnienia. Warto z wyprzedzeniem wybrać listę miejsc do odwiedzenia i aktywności, które będą atrakcyjne i bezpieczne zarówno dla aktywnych seniorów, jak i małych dzieci. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne.
Pierwszym ważnym punktem planowania wspólnego wyjazdu dziadków z wnukami jest kwestia wyboru odpowiedniego miejsca wyjazdu. Takim z pewnością będzie Kołobrzeg, jedno z piękniejszych miejsc polskiego wybrzeża. Uzdrowiskowy charakter miasta, mnogość atrakcji, piękne szerokie plaże oraz czyste i bezpieczne kąpieliska, a także atrakcyjna Starówka. To wszystko sprawia, że Kołobrzeg jest miejscem idealnym na wspólne wyjazdy dziadków i wnucząt.

Planując wspólne wakacje należy także pamiętać, że dzieci i wnuki mogą mieć inne potrzeby, które trzeba pogodzić. Dzieci w naturalny sposób odczuwają dużą potrzebę ciągłego ruchu. Szaleją i biegają, zdają się mieć nieprzebrane pokłady energii. Z kolei dziadkowie nie tylko mają mniejsze potrzeby w tym zakresie, ale także wysiłek fizyczny może być dla nich problematyczny i obciążający. Źle zaplanowane wakacje mogą więc być poważnym wyznawaniem. Inaczej będzie wyglądać sytuacja jeśli z wyprzedzeniem pomyślimy o tym jakie atrakcje możemy zaplanować, tak aby były one atrakcyjne dla dzieci i umożliwiały również uczestnictwo w nich dziadków.

Oprócz ustalenia listy atrakcji w Kołobrzegu, bo to miasto wybraliśmy jako idealne na tego typu wyjazd, warto także zadbać o ustalenie z dziećmi zasad jakie będą obowiązywać podczas wyjazdu. Nie bez powodu mówi się, że rodzice wychowują dzieci, natomiast dziadkowie je rozpieszczają. Jest w tym dużo prawdy, ale podczas wyjazdu kiedy dzieci będą przebywać sam na sam z dziadkami warto ustalić kilka zasad, które sprawią że wyjazd będzie bezpieczny i miły dla wszystkich.

Oto krótka lista takich zasad wakacji dziadków z wnukami:
– szanuj zasady rodziców. Jeśli na przykład nie pozwalają dzieciom jeść czekolady albo oglądać dzieciom telewizji, dziadkowie podczas wakacji nie powinni bez ustalenia z rodzicami łamać tych zasad.
– dziadkowie powinni być asertywni i potrafić odmówić wnukom, nie spełniając ich wszystkich zachcianek. Trzecia porcja lodów tego samego dnia to nie jest dobry pomysł.
– Dziadkowie nie powinni bać się wychowywać dziecka i zwracać mu uwagi kiedy robi coś źle. Tłumaczenie co wolno, a czego nie wolno leży także w gestii dziadków.
– Dziadkowie powinni ustalić przed wyjazdem z rodzicami kwestie finansowe. Nawet jeśli to dziadkowie chcą samodzielnie pokryć wydatki to powinni ustalić chociażby wysokość kieszonkowego dla dzieci w trakcie urlopu.
– Dziadkowie nie powinni zapominać o sobie i zadbać także o swoje samopoczucie podczas wyjazdu. Przecież to także ich wakacje i część atrakcji może być bardziej dla nich.
Znamy już podstawowe zasady dotyczące zaplanowania takiego wyjazdu. Teraz czas na listę kołobrzeskich atrakcji, które warto podczas wakacji z wnukami odwiedzić.

Warto również mieć na uwadze, że pewne punkty należy do tej listy dodawać zależnie od zainteresowań wnuków.

1. Promenada nad samym morzem. To idealne miejsce na rodzinny spacer.
2. Parki. W Kołobrzegu jest 6 parków miejskich, podczas wakacji warto odwiedzić chociaż jeden.
3. ścieżki rowerowe. Same w sobie może nie są atrakcją, ale już wycieczka rowerowa z dziadkami, jak najbardziej powinna ucieszyć wnuki.
4. Wycieczka na wyspę Bornholm. Z portu odpływają rejsowe statki na duńską wyspę Bornholm. To dobry pomysł na całodzienną wycieczkę.
5. Rejsy. Jeśli nie mamy czasu, pieniędzy lub ochoty na dalszą wycieczkę możemy zafundować swoim wnukom krótszy rejs po Bałtyku.
6. Piękne plaże i cudowne morze. Punkt obowiązkowy podczas wizyty w Kołobrzegu. Piękne plaże nadają się do spacerów i gier. Jeśli latem pogoda nam dopisze kąpiele morskie i korzystanie ze słońca będzie niezapomnianym przeżyciem zarówno dla dziadków jak i wnuków.
7. Piękne zachody słońca. Warto choć raz wybrać się wieczorem na plażę, aby podziwiać zachód słońca.
8. Kołobrzeska starówka. Wyjątkowy Ratusz i katedra to obiekty architektury, które z pewnością warto pokazać naszym wnukom. Taka wycieczka będzie zarówno ciekawa, jak i będzie miała walory edukacyjne.
9. Latarnia morska. 26 metrowa latarnia w Kołobrzegu zainteresuje każde dziecko.
10 . Skansen morski. Idealne miejsce dla pasjonatów militariów. Zainteresuje dzieci, ale także niejednego dziadka.
10. Molo w Kołobrzegu.
Spacer po molo to rozrywka, która z pewnością zapadnie dzieciom w pamięci. To także dobry moment na wykonanie pamiątkowego zdjęcia, które wyślemy rodzicom.
11. Miasto Myszy. Miejsce jedyne w swoim rodzaju, w którym mamy okazję zobaczyć ponad 500 myszek różnych ras.
12.Ukryta Kraina – kolejne wyjątkowe miejsce, którego nie znajdziemy nigdzie indziej. Tu dzięki magicznej różdżce, dzieci zyskują możliwość wchodzenia w interakcje z otoczeniem i odkrywania magicznego świata, rozbudzającego wyobraźnię i kreatywne myślenie wnuków, ale także dziadków, którzy z czasów swojej młodości z pewnością takich atrakcji nie znają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *