Port Morski w Kołobrzegu

Stanowi jedno z głównych początków bogactwa tego miasta. Jego lokalizacja znajduje się u ujścia rzeki Parsęty nad Morzem Bałtyckim. Tereny portowe znajdują się po obu stronach rzeki. Na wschodniej stronie jest przystań handlowa i pasażerska, a na wyspie Solnej – port jachtowy. Natomiast po zachodniej stronie brzegu znajduje się przystań rybacka i port wojenny.

Opis portów Kołobrzeg

  • Port handlowy – to inaczej miejsce magazynów, dźwigów czy funkcji przeładunkowych. Do tego portu mogą przybywać tylko takie statki, które mają 100-metrowe jednostki i maksymalne zanurzenie do 4,7 metrów. A do tego ich długość powinna stanowić do 80 metrów, natomiast szerokość do 12 metrów. Jak sama nazwa portu wskazuje „handlowy”, czyli taki, który zajmuje się procesem gospodarczym polegającym na sprzedaży lub wymianie dóbr na pieniądze lub inne towary. Co roku w porcie handlowym Kołobrzeg obsługuje się ponad 150 wielkich statków morskich. Miasto Kołobrzeg ze względu na ilość przeładunków, znajduje się na pierwszym miejscu wśród polskich portów.
  • Port rybacki – jego lokalizacja znajduje się przy ulicy Szyprów. W obrębie tego portu cumują łodzie i kutry rybackie oraz przedstawiciele związków turystyczno-wędkarskich. Wyróżniającym się punktem portu rybackiego w Kołobrzegu jest wytwórnia lodu, którą z łatwością można zobaczyć. A to dlatego, że jest to najwyższy budynek w tym sektorze z charakterystyczną niebieską elewacją.
  • Port Pasażerski – jest to miejsce dla tych, którzy uwielbiają morskie rejsy statkiem. Lokalizacja tego portu znajduje się przy ulicy Towarowej niedaleko latarni morskiej, plaży, restauracji oraz punktów handlowych. W tym kołobrzeskim porcie cumuje sześć różnych typów statków pasażerskich m.in. jeden statek na trasie międzynarodowej Kołobrzeg-Bornholm. Według statystyk w ciągu roku z rejsów wycieczkowych statkiem korzysta nawet kilkaset tysięcy turystów. Dodatkowym pozytywem tego miejsca jest udostępnienie przez spółkę falochronu, którym wycieczkowicze mogą spacerować. Jest to najdalej wysunięty punkt widokowy na nabrzeżu sięgający 308 metrów długości.
  • Port jachtowy (Marina Solna) – znajduje się w południowej części portu Kołobrzeg przy ulicy Warzelniczej 1. Można powiedzieć, że jest to najbardziej nowoczesny port w obrębie całego polskiego wybrzeża. Właściciele swoich łodzi czy statków mogą je bezpiecznie zacumować, zatankować, umyć a nawet poddać pracom remontowym. Każde stanowisko ma własne przyłącze do wody i prądu. Wszyscy turyści mogą korzystać z łazienek oraz pralni wraz z suszarnią. Cały obiekt jest monitorowany, co daje większe bezpieczeństwo. W obrębie portu jest dużo zieleni. W sezonie letnim na terenie Mariny Solnej organizowane są imprezy plenerowe oraz prowadzona jest tawerna. To wszystko skutkuje tym, że miejsce jakim jest kołobrzeski port, przepełnione jest turystami i żeglarzami z całego świata. W porcie Mariny Solnej może przebywać 100 statków w tym samym czasie. Z względnych informacji możemy dowiedzieć się, że rocznie do portu cumuje ponad 1000 jachtów z różnych krajów. Z roku na rok przystań powiększa się i ulepsza swoją infrastrukturę.
  • Port wojenny – znajduje się przy zachodnim brzegu rzeki. Zadaniem portu jest bazowanie niewielkich jednostek. Chociaż jedna z tamtejszych jednostek została przekształcona w muzeum, to dzięki temu turyści dodatkowo mogą zwiedzić pomieszczenia na łodzi i posłuchać przewodnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *