Ciekawostki o Kołobrzegu – co warto wiedzieć o polskiej stolicy wypoczynku

Kołobrzeg to interesujące miejsce

Kołobrzeg z całą pewnością może być nazwany ciekawym miastem. Większość informacji o tym niezwykle ciekawym miejscu nie jest nam jednak znana. Przez ponad 10 wieków istnienia i przynależność do różnych krajów miejsce to stało się mieszanką różnych kultur, co chciałbym przedstawić w poniższym artykule, wypisując krótkie ciekawostki.

Ciekawostki o mieście i jego historii

1. Historycy ustalili, że początki osady, która dała początek miastu Kołobrzeg, można ustalić na VII wiek. Powodem, dla którego została utworzona nowa osada, było zapewnienie odpowiedniego miejsca do zamieszkania dla warzelników soli. Jest to z całą pewnością jedna z pierwszych osad założonych na terenie Pomorza Zachodniego.

2. Przez pierwsze wieki funkcjonowania miejsce to było nazywane „Miastem Soli”. Sama zaś nazwa Kołobrzeg ma ciekawszą, niż się wydaje historię. W dawnych czasach „koło” był to pewien rodzaj ogrodzenia, natomiast „brzeg” nie oznaczał brzegu nadmorskiego, lecz rzeczny. W takim wypadku dochodzimy do wniosku, że Kołobrzeg oznacza gród znajdujący się nad rzeką. Rzeka, która płynie przez Kołobrzeg, jest rzeka Parsęta. Z nazwą związane są jeszcze dalsze losy samego miasta, ponieważ w czasach średniowiecznych Kołobrzeg dostał się do strefy wpływów niemieckich, Co spowodowało nazywanie go przez Niemców — Kolbergiem.

3. Głównymi miejscami wysyłek soli w pierwszych wiekach istnienia była Wielkopolska i Śląsk. W dawnych czasach sól, była bardzo cenna dzięki temu miejsca, w których wydobywa się sól i ludzie pracujący przy wydobyciu, mogli żyć naprawdę dostatnie.

4. W Kołobrzegu przez bardzo krótki okres tj. 7 lat istniało biskupstwo. Takie prawa zostały nadane mu w roku 1000, a biskupem został Reinbern. Biskupstwo utrzymało się zaledwie do roku 1007. Było to spowodowane wciąż mocnymi wpływami pogańskimi, które panowały w państwie Bolesława Chrobrego.

5. Oficjalne nadanie praw miejskich zostało wykonane w roku 1255.

6. W Kołobrzegu znajduje się pochodząca od gatunku największego małża, jaki żyje na naszym świecie — muszla. Mieście się ona w Muzeum Minerałów, zlokalizowanym na terenie Latarni Morskiej a dokładnie w jej podziemiach.

7. Kołobrzeg posiada 3 kąpieliska. Są to Plaża Zachodnia, Plaża Wschodnia i Plaża Centralna. Plaża Centralna nazywana inaczej Plażą Główną jest jedyną z nich, która jest monitorowana.

8. W nadmorskim mieście znajdują się pozostałości budynków, które przetrwały do dzisiejszych czasów. Możemy do nich zaliczyć: XIV basztę, która pozostała nieuszkodzona, a także to, co zostało z murów dawnej twierdzy Kołobrzeg, których data wybudowania jest określana na XVIII i XIX wiek.

9. Kołobrzeg Posiada swoje molo w kształcie litery T, którego długość wynosi 220 m. Zostało ono otwarte w roku 1971, czyli liczy sobie ono już pół wieku.

10. Miasto posiada nieznaną wielu turystom atrakcje — obrotową kawiarnię. Znajduje się ona na 11 piętrze budynku Arka Medical. Jest to jedyny taki lokal znajdujący się na terenie Polski. Z owego 11 piętra, możemy podziwiać niesamowity widok rozpościerający się na miasto.

11. Miasto posiada bardzo burzliwą i smutną historię, ponieważ przechodziło pod panowanie różnych państw: Brandenburgii, Prus, Niemiec, Danii i oczywiście Polski.

12. Miasto było przez długie lata ogłaszane twierdzą. Dwukrotnie skończyło się to bardzo dużymi stratami i zniszczeniami. Ostatni taki przypadek miał miejsce pod koniec II wojny światowej, kiedy na rozkaz Adolfa Hitlera w marcu 1945 Kołobrzeg miał się bronić i powstrzymać nacierających na niego żołnierzy Armii Radzieckiej, a następnie żołnierzy Polskich.

13. Kołobrzeg został utracony przez państwo polskie w roku 1138 i powrócił do niego dopiero po ośmiu wiekach (po zakończeniu drugiej wojny światowej).

14. Wycofujące się wojska niemieckie w roku 1945, zniszczyły niemal doszczętnie cały Kołobrzeg, a dokładnie 90% jego zabudowań. Zniszczeniu uległa również całkowicie m.in. Latarnia Morska, która została odbudowana w roku 1946 i do dziś cieszy turystów swoim wyglądem oraz galerię widokową.

15. Miasto Kołobrzeg uzyskał status uzdrowiskowy w roku 1967, było to potwierdzenie tylko wcześniejszych tradycji związanych z tą działalnością, ponieważ na przełomie XIX i XX wieku miasto miało wiele domów uzdrowiskowych. Obecnie w mieście znajduje się kilkanaście sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych. Specjalizują się one w chorobach górnych dróg oddechowych, a także chorobach układu krążenia.

16. W czasach II wojny światowej z rozkazu Hitlera do miasta przybywały dzieci niemieckie, które miały zostać uchronione przed skutkami bombardowań alianckich, które spadały na teren ówczesnej III Rzeszy.

17. Obecnie przed Ratuszem znajduje się pomnik Kuli Ziemskiej, który jest doskonałą atrakcją dla dzieci. Jest to spowodowane tym, że kula znajduje się w łożysku wodnym i z użyciem niedużej siły, może zostać przesunięta. Znajduje się ona na miejscu dawnego pomnika Fryderyka Wilhelma III, który był Królem Pruskim.

18. W Kołobrzegu znajduje się pomnik upamiętniający odzyskanie przez Polaków tego miasta z rąk niemieckich 18 marca 1945. Nosi on nazwę Pomnika Zaślubin Polski z morzem i nawiązuje do podobnego zdarzenia, jakie miało miejsce w Pucku w roku 1920, po zakończeniu I wojny światowej.

19. Kołobrzeg można uznać za miasto bardzo zielone, ponieważ znajduje się w nim aż 6 parków. Należą do nich między innymi park im. Stefana Żeromskiego, Park im. Aleksandra Fredry i Park im. Jedności Narodowej. Największy jest pierwszy z wymienionych, ma również ma najdłuższą tradycję sięgającą aż XIX wieku.

20. Kołobrzeg do XIX wieku posiadał zabytkowy ratusz wybudowany ok. roku 1364. Uległ jednak zniszczeniu w trakcie oblegania Kołobrzeskiej twierdzy przez wojska napoleońskie. Obecnie na jego miejscu znajduje się nowy, wybudowany w stylu neogotyckim, w którym zawarte są fragmenty dawnego ratusza.

21. Pierwszymi zabiegami mającymi na celu poprawę zdrowotności przybywających to ludzi, miały być według źródeł historycznych kąpiele solankowe.

22. W tym nadmorskim mieście znajdziemy kopalnię odkrywkową borowiny. Jest to mała kopalnia, ponieważ pracuje w niej obecnie zaledwie trzech górników.

23. Kołobrzeg posiada swój własny port handlowy, który jest niezwykle istotny dla gospodarki całego kraju, ponieważ, w trakcie roku dokonuje się to przeładunku około 100 statków.

24. Kołobrzeg posiada niezwykle interesujące i oryginalne miejsca do rozrywki dla dzieci, są to m.in. Ukryta Kraina, Maszoperia, czyli Muzeum 6D, oraz Miasto Myszy.

25. Kołobrzeg bardzo wcześnie, bo już w połowie XIX wieku był oświetlony gazowymi latarniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *