Kołobrzeg w kilka godzin z dziećmi – jakie atrakcje, co robić

Czy można zwiedzić Kołobrzeg z dziećmi w kilka godzin? Jakie atrakcje w Kołobrzegu odwiedzić jeśli jesteśmy tutaj tylko przejazdem w drodze przez polskie Wybrzeże. Warto wiedzieć, które punkty miasta są szczególnie godne zainteresowania i sprawią przyjemność zwłaszcza najmłodszym zwiedzającym. Oto przykładowy plan kilkugodzinnej wycieczki rodzinnej po Kołobrzegu.

Kołobrzeg o poranku – wyprawa na plażę i molo

Jeśli zdecydujemy się na jeden dzień spędzony w Kołobrzegu, warto zwiedzanie miasta rozpocząć od plaży i molo. O poranku nie będzie tam zbyt wiele ludzi, dzięki czemu spacer nad brzegiem morza przysporzy nam wiele radości. Piaszczysta, szeroka plaża w Kołobrzegu zrewitalizowana w 2014 roku będzie o tej porze prezentować się imponująco, a widoku na morze nie przysłonią nam żadne parawany.

Spacer po żelbetonowym molo w Kołobrzegu to także punkt obowiązkowy zwiedzania miasta. Licząca sobie 220 m długości konstrukcja zakończona jest dwupoziomową głowicą wykorzystywaną jako przystań dla małych statków wycieczkowych. Po generalnym remoncie obiektu w 2014 roku otwarto tu także kawiarnię tRIO Molo Cafe, gdzie wczesnym rankiem napijemy się kawy lub herbaty ze wspaniałą morską panoramą za oknem lub na tarasie otwartym przy ładnej pogodzie.

Wizyta w Muzeum 6D – Maszoperii

Już od 10.30 w sezonie jesienno-zimowym lub wcześniej w lecie można zwiedzać jedną z najciekawszych ekspozycji w Kołobrzegu – Muzeum 6D Maszoperię, przybliżającą życie codzienne kaszubskich rybaków. Zrzeszeni w spółkach – maszoperiach Kaszubi wspólnie wypływali w morze, łowili ryby i dzielili się zyskiem, tworząc w ten sposób niezwykle bliskie sobie społeczności. W Muzeum 6D poznajemy ich legendy i opowieści, którymi urozmaicali sobie długie, zimowe wieczory, usłyszymy odgłosy ptaków zamieszkujących nad morzem czy szum wiatru. Wsiądziemy na chwilę na rybacki kuter, gdzie można zakręcić kołem sterowym lub uderzyć dzwonem, a także zasiądziemy przy stole wraz z rybakami. Muzeum 6D jest zaprzeczeniem stereotypowych placówek muzealnych, gdzie zabrania się hałasowania czy dotykania eksponatów. Wręcz przeciwnie, tu zachęca się dzieci do bawienia się wszystkimi elementami wystawy, dzięki czemu to świetne miejsce przekonujące je, że muzeum wcale nie musi być nudne.

Wejście na latarnię morską

Po odwiedzeniu Maszoperii Bulwarem Jana Szymańskiego będącym kołobrzeską promenadą, możemy przespacerować się w kierunku zabytkowej latarni morskiej. Po drodze mijamy monumentalny Pomnik Zaślubin Polski z Morzem autorstwa Wiktora Tołkina, odsłonięty w 1963 roku. Mozaiki na jej ścianach oraz masywne płaskorzeźby żołnierzy podtrzymujących flagę są symbolami tysiąclecia tradycji oręża polskiego na Pomorzu, a powstały z inspiracji prehistorycznymi malowidłami naskalnymi. Legenda związana z pomnikiem mówi, że przejście z jego jednej strony na drugą ba bezdechu przynosi spełnienie się pomyślanego wcześniej życzenia.

Trwające kilkanaście minut wspinanie się na taras widokowy latarni morskiej wynagrodzi nam przepiękny widok na miasto i port w Kołobrzegu. W jej podziemiach kryje się natomiast Muzeum Minerałów prezentujące imponującą ich kolekcję zebraną w różnych stronach świata. Po zwiedzeniu latarni, przy dobrej pogodzie możemy zdecydować się na rejs statkiem wycieczkowym po redzie portowej w Kołobrzegu, odpływającym z pobliskiego Portu Pasażerskiego lub, jeśli został on odwołany, zjeść posiłek w jednej z pobliskich restauracji, np. Restauracji Pod Winogronami. Oferuje ona menu z daniami z Polski oraz różnych stron świata, a w sezonie dania premierowe ze świeżych produktów regionalnych.

Wizyta w Mieście Myszy i Ukrytej Krainie

Nieopodal Portu Pasażerskiego w Kołobrzegu znajdziemy kolejne warte naszej uwagi atrakcje kołobrzeskie. Miasto Myszy to ukryta w podziemiach budynku dawnego Kapitanatu Morskiego ekspozycja prezentująca życie tych sympatycznych gryzoni w niezwykłych sceneriach. Myszki biegają po przestrzeniach kosmicznych, tropikalnych, wielkich miast czy zimowych krajobrazach, a zachwycone różnorodnością mieszkających tu ras dzieci potrafią spędzać długie godziny na oglądaniu aktywności tych zwierzątek.

Ukryta Kraina to z kolei miejsce, które spełnia marzenia wszystkich wielbicieli baśni i magicznych opowieści. Wkraczając do niej dzieci otrzymują własną czarodziejską różdżkę, którą ożywiają postacie zamieszkujące interaktywną wystawę. Są tu tak oryginalni mieszkańcy, jak 5-metrowy krokodyl Zębuś cierpiący z powodu bólu zęba, Pan Wiewiór – wielbiciel masła orzechowego oraz gościnna Pani Mysz zapraszająca wszystkich na herbatkę. Ukrytą Krainę zamieszkują również zwierzęta takie jak króliki, ślimaki, jaszczurki, złote rybki czy gekony, dzięki czemu dzieci nie tylko wspaniale się tutaj bawią, ale poznają przyrodę i uczą się szacunku do każdego żywego stworzenia.

Po kilku godzinach intensywnego zwiedzenia, możemy udać się do jednej z kołobrzeskich kawiarni lub przejść się jeszcze na relaksujący spacer po licznych w tym mieście zieleńcach, czując że dobrze wykorzystaliśmy cały dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *